Race Result and Weekly Fun Feb 18,19

U19/21 Mansfield

  • Ladies: Ali Nagatakiya-5

u19-mansfield-pm-4

u19-mansfield-pm-5u19-mansfieldu19-mansfield-pm-3

 


U16 Caledon

  • Ladies: PODIUM!!!! Maggie Smart-1, Lizzie Uchida-9
  • Men: James Topping-11

u16-caledonu16-caledon2u16-caledon3u16-caledon4u16-caledon5


U14 Mansfield

  • Women – Molly 3, Annika 5, Ariel Wheeler 6
  • Men: Alexandre Begin-13, Gnariko Hekimian-15

u14-mansfield-team-3u14-mansfield-team-2u14-mansfield-team-1


U12 Hockley Valley

  • Ladies: Gabriella Bonnell-2, Meiling Menin-4, Savannah Stoll-6, Nicole Bucur-7, Majia Fotr-9, Alexa Brickett-11, Leah Pfuetzner-12, Taylor Saunders-15
  • Men: Bennett Robinson-4, Alexander Oh-5, Sebastian Shelton-6, Xavier Tait-7, Shane Taylor-8

u12-hockley-teamu12-hockley-boys


And here is our Fearless leader catching a lift to the race hill at Hockley, where Milton Heights helped out running a successful and fun race for the U12s!

u12hockley-sarah

 

MHRC Race Results & Weekly Fun – Feb 10, 11, 12

SBX – SO Speed Series #4

Another successful weekend of racing! Congratulations to all our boys for great speed and focus.

  • U14-Alex Volante- 1st
  • U16-Eric Frost- 2nd, Liam Dobson-3rd, Jonah Robb-4th
  • Men’s Open- Tyler Peterson-3rd, RJ Ambler-9th, Christian Kobzar-9th,  Beck Newby-9th
  • Adaptive-Spencer Clough – 1st, 

horseshoe-1horseshoe-2horseshoe-3horseshoe-4horseshoe-5


U19-Awesome training day at Glen Eden with Coach Rick!

u-19-group-2-12-17-pow-day


U16-Alpine-GS

  • Ladies: Lizzie Uchida-6
  • Men: James Topping-19

u16-alpine


U14-Mansfield-SL

  • Ladies: Molly Skeoch-11, Annika Fotr-12
  • Men: Alexandre Begin-7, Alexander Kollmann-13

u14-mansfield1


U10 and JD-Caledon

It was an awesome day with over 100 racers participating. Our U10’s and 5 of our Junior Development racers smoked the race hill at Caledon. Everyone had a great time!

 

u10-caledon-3
u10-caledon4
u10caledon-5


U12 – “Older” Siblings hanging at Caledon U10 race

u10-caledon-1

 

 

MHRC Race Results & Weekly Fun – Feb 4th and 5th

U19-Caledon, SL

  • Ladies: Natasha Petter-13
  • Men: Noah Robb-11

u19-caledon-jr2u19-caledonu19-dgu19-caledon-jr1


U14-Horseshoe, SL

  • Ladies: Annika Fotr-7
  • Men: Alexander Begin,8

u14-horseshoe-3u14-horseshoe


U12-Milton, SL

  • Ladies: Gabriella Bonnell-2, Meiling Menin-3, Hailey Israel-5, Nicole Bucur-7, Alexa Brickett-8, Taylor Saunders-11, Maija Fotr-12, Maya Silveira-14, Victoria Zhao-15
  • Men: Sebastian Shelton-3, Bennett Robinson-6, Conner Richardson-13

u12-milton-5-jpgu12-milton-1u12-milton-4


SBX-Craigleith

U14-Alex Volante – 3rd

U16-Eric Frost -1Liam Dobson-4, Braden Etmanski -8Jonah Robb-10Stephen Cao-9

Junior Men –Tyler Peterson – 8RJ Ambler – 9Beck Newby – 9Christian Kobzar – 10

Adaptive-Spencer Clough – 1

craigleith-1craigleith-2craigleith-3craigleith-4craigleith-6craigleith-5

MHRC Race Results & Weekly Fun – Jan 28,29

JDL & U10 Travel Teams

For many families it was their athletes first ever race and the excitement was definitely in Air!  MHRC hosted a fantastic race at Glen Eden for all our Junior Development and U10 Travel Team Racers! We had 14 FIRST place finishers in the different age groups. Overall TOP finishes for each group were as follows:

  • JDL Girls:   1-Rhian Austin 2-Emma Redding, 3-Grace VanderZouwe, 4-Maya Biasutto, 5-Cassandra Kenny, 6-Nicole Greenland, 7-Kayle Robinson, 8-Gemma Ferreira, 9-Abigail Redding, 10-Danielle Williamson
  • JDL Boys:   1-Drew Emmerton, 2-Hunter Rowsell, 3-Ethan Schofield, 4-Tyler Emmerton, 5-Jeremy Sydor, 6- Connor Henry, 7-Sterling Ott, 8-Carson Whitaker, 9-Carter Belford, 10-Jakub Usakiewicz
  • U10 Travel Girls:    1-Sophia Pfuetzner, 2-Dahlia Stoll, 3-Zara Maccarrone, 4-Mara Bucur, 5-Avery Oh, 6- Kayla Edwards
  • U10 Travel Boys:   1-Maxwell Maccarrone, 2-Simon Begin, 3-Tariku Wales, 4-Jack Thompson, 5-Cody Edwards, 6-Will Lebarron, 7-Walker Thompson

jd-race-jan-28

u10-at-jd-race-jan-28


Snowboard Racers

Our Snowboard Race team was smoking the slopes south of the border in Holliday Valley.

Day One (Race #1 & #2)

  • Breaker Boys: Alex Volante – 2nd Place & 2nd Place
  • Youth Men: Eric Frost – 1st Place & 1st Place, Stephen Cao – 3rd
  • Junior Men: Tyler Peterson – 2nd Place & 1st Place, Christian Kobzar –  3rd Place

Day Two (Race #3 & #4):

  • Breaker Boys: Alex Volante – 2nd Place
  • Youth Men: Eric Frost – 1st Place, Liam Dobson – & 1st Place, Braden Etmanski – 2nd Place

holiday-valley-3holiday-valley-4holiday-valley-5holiday-valley-1

And last but not least…..A big shout out to the man behind the camera, Rob Etmanksi

holiday-valley-2-rob-etmanski

 


U12 – Chicopee for a GS on Saturday

  • Ladies: PODIUM finish for Gabriella Bonnell who came in 2nd! 5-Meiling Menin, 8-Hailey Israel and a tie for 9th-Nicole Bucur and Savannah Stoll
  • Men: 4-Sebastian Shelton, 5-Alexander Oh

u12-chicopee-team-2-jan-28u12-chicopee-girls-podium-jan-28u12-chicopee-boys-podium-jan-28

 


U16-Blue Mountain, Jozo-GS

  • Ladies: 12-Lizzie Uchida

u16-jozo-2-jan-29

u16-jozo-5-jan-29

u16-jozo-3-jan-29u16-jozo-4-jan-29

 


U19/21

Saturday-Craigleith-GS

  • Ladies: 12-Alison Nagatakiya, 13-Molly Soloduszkiewicz, 15-Madison Hough
  • Men: 4-Donny Smart

Devils Glen-GS

  • Ladies: 4-Alison Nagatakiya

ali-and-donny-4th-placesdevils-glen-and-coaches

 


MHRC – Weekly Fun & Race Results – Jan 21 & 22

We may have had some unusual conditions this weekend, but our athletes had a great time nevertheless.


U10-Mansfield, Jan 21

In the top 15:

  • Ladies: Sophia Pfuetzner-7, Dahlia Stoll-8, Zara Maccarrone-12
  • Men: Maxwell Maccarrone-4, Tariku Whale-6

u10-mansfield-jan21-5u10-mansfield-jan21-2u10-mansfield-jan21-4


U12-London-Panelled Slalom, Jan 21

In the top 15: And some PODIUM finishes!

  • Ladies: Savannah Stoll- 2, Nicole Bucur-3, Gabriella Bonnell-4, Hailey Israel-6, Leah Pfuetzner-8, Maija Fotr-9, Victoria Zhao-11, Maya Silveira-13, Alexa Brickett-15
  • Men: Sebastian Shelton-1, Alexander Oh-4, Bennett Robinson-8, Shane Taylor-10

u12-london-girls2u12-london-boys3

u12_group-at-london


U14-Osler-GS, Jan 21

In the top 15:

  • Ladies: Mara Lupescu-4, Ariel Wheeler-10, Annika Fotr-12
  • Men: Alexandre Begin-11

u14-osler-girlsu14-osler-teamu14-osler

MHRC – Weekly Fun & Race Results – Jan 14th

Once again our teams where out an about in Ontario, having fun and participating in races!

Thanks,
Juliette Lamb, Race Administrator

 

 


SBX-Snowboard Ontario Speed Series, Provincial #1 & #2 @ Sir Sam’s Ski & Bike

An excellent weekend of racing was had by the MHRC SBX Race and 2 Development Team Athletes.  Congratulations to all!

Results: Provincial Race #1 – Saturday, January 14th

  • U14 – Brady McEarchran – 2nd, Alex Volante – 3rd, Rafael More Kushner – 4th
  • U16 -Eric Frost – 4th, Jonah Robb – 5th, Braden Etmanski – 6th,Stephen Cao – 7th, Liam Dobson – 10th
  • Men’s Open – Tyler Peterson – 2nd, RJ Ambler – 9th, Beck Newby – 10th, Christian Kobzar – 11th

Provincial Race #2 – Sunday, January 15th

  • U14 – Alex Volante – 1st, Rafael More Kushner – 4th, Brady McEarchran – 5th
  • U16 – Eric Frost – 3rd, Stephen Cao – 5th, Jonah Robb – 7th, Braden Etmanski – 9th, Liam Dobson – 11th
  • Men’s Open – Tyler Peterson – 2nd, RJ Ambler – 10th, Beck Newby – 11th, Christian Kobzar – 12th

sir-sam-3sir-sam-2sir-sam-4

sir-sam


U16, SL at Devil’s Glen

  • Women- Lizzie Uchida-3rd…PODIUM!!!!!
  • Men-       Sebastian Chrzanowski-10th

u16-devils-glen-women

u16-devils-glen-women-2

u16-devils-glen-men


U10 and U12 Mount St. Louis Training Day (including waffles!!!!)

 

u12-jan-15-2017-ge
u8-u10-mslm-jan-14-with-waffle2