MHRC Race Results & Weekly Fun – Jan 28,29

JDL & U10 Travel Teams

For many families it was their athletes first ever race and the excitement was definitely in Air!  MHRC hosted a fantastic race at Glen Eden for all our Junior Development and U10 Travel Team Racers! We had 14 FIRST place finishers in the different age groups. Overall TOP finishes for each group were as follows:

  • JDL Girls:   1-Rhian Austin 2-Emma Redding, 3-Grace VanderZouwe, 4-Maya Biasutto, 5-Cassandra Kenny, 6-Nicole Greenland, 7-Kayle Robinson, 8-Gemma Ferreira, 9-Abigail Redding, 10-Danielle Williamson
  • JDL Boys:   1-Drew Emmerton, 2-Hunter Rowsell, 3-Ethan Schofield, 4-Tyler Emmerton, 5-Jeremy Sydor, 6- Connor Henry, 7-Sterling Ott, 8-Carson Whitaker, 9-Carter Belford, 10-Jakub Usakiewicz
  • U10 Travel Girls:    1-Sophia Pfuetzner, 2-Dahlia Stoll, 3-Zara Maccarrone, 4-Mara Bucur, 5-Avery Oh, 6- Kayla Edwards
  • U10 Travel Boys:   1-Maxwell Maccarrone, 2-Simon Begin, 3-Tariku Wales, 4-Jack Thompson, 5-Cody Edwards, 6-Will Lebarron, 7-Walker Thompson

jd-race-jan-28

u10-at-jd-race-jan-28


Snowboard Racers

Our Snowboard Race team was smoking the slopes south of the border in Holliday Valley.

Day One (Race #1 & #2)

  • Breaker Boys: Alex Volante – 2nd Place & 2nd Place
  • Youth Men: Eric Frost – 1st Place & 1st Place, Stephen Cao – 3rd
  • Junior Men: Tyler Peterson – 2nd Place & 1st Place, Christian Kobzar –  3rd Place

Day Two (Race #3 & #4):

  • Breaker Boys: Alex Volante – 2nd Place
  • Youth Men: Eric Frost – 1st Place, Liam Dobson – & 1st Place, Braden Etmanski – 2nd Place

holiday-valley-3holiday-valley-4holiday-valley-5holiday-valley-1

And last but not least…..A big shout out to the man behind the camera, Rob Etmanksi

holiday-valley-2-rob-etmanski

 


U12 – Chicopee for a GS on Saturday

  • Ladies: PODIUM finish for Gabriella Bonnell who came in 2nd! 5-Meiling Menin, 8-Hailey Israel and a tie for 9th-Nicole Bucur and Savannah Stoll
  • Men: 4-Sebastian Shelton, 5-Alexander Oh

u12-chicopee-team-2-jan-28u12-chicopee-girls-podium-jan-28u12-chicopee-boys-podium-jan-28

 


U16-Blue Mountain, Jozo-GS

  • Ladies: 12-Lizzie Uchida

u16-jozo-2-jan-29

u16-jozo-5-jan-29

u16-jozo-3-jan-29u16-jozo-4-jan-29

 


U19/21

Saturday-Craigleith-GS

  • Ladies: 12-Alison Nagatakiya, 13-Molly Soloduszkiewicz, 15-Madison Hough
  • Men: 4-Donny Smart

Devils Glen-GS

  • Ladies: 4-Alison Nagatakiya

ali-and-donny-4th-placesdevils-glen-and-coaches